Mandriva linux

Mandira linux je vlemi známá ne-li jedna z nejoblíbenějších distribucí linuxu. Dříve jsme ji mohli znát po označením Mandrake Linux (případně Mandrakelinux). Jedná se o distribuci z Francie a původně se tento linux odvíjí z roku 1998 od Red Hat Linuxu s grafickým prostředím ‚KDE . Tehdy Mandrake se však velmi odlišoval díky množstvím nástrojů, které uživatel měl po instalaci ihned k dispozici (nebo na výběr). Distribuci vytvořil Gael Duval a princip byl vytvoření distribuce pro „lajckou“ veřejnost, ne jen pro pokročilé uživatele. Paradoxně Duval byl propuštěn (leč byl spoluzakladatelem mandrakesoft) v roce 2006 spolu s dalšími.  Navíc narozdíl od jiných linuxů měl své balíčky postavené na bázi RPM pro procesory Pentium..

Mandrake se spojil se společností Conectiva v roce 2005, což byla Brazilská společnost, která vyvíjela linuxové distribuce pro Portugalsko a španělsky mluvící země. A tak se Mandrake přejmenoval na Mandrivu. Ta nakonec 8.5 2010 oznámila, že je v rámci ekonomických problému na prodej.

Co stojí za zmínku je soudní spor MandrakeSoft, kdy se soudila s Hearts Corporation, který tvrdil, že MandrakeSoft porušil obchodní značku komiksu Mandrak the Magician. Tento spor Mandrake prohrál a tak změnil všechny názvy svých produktů. Odstranil mezeru mezi značkou a jménem a vytvořil tak jednoslovný název. Dodám, že změnil první písmena na malá, aby tím odlišil název od komiksu. Verze Mandrake 10.0 změnila logo a název, který spojila do jednoho slova.

Mandriva pro mě osobně byla srdcovou záležitostí, díky KDE prostředí a jednoduchosti, kterou distribuce přinášela. V dalším postu přihodím několik obrázků.

Výsledek obrázku pro mandriva linux